Mert Gökalp

Mert Gökalp 1978 Ankara doğumlu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini sırasıyla ODTÜ mühendislik fakültesi, Miami ve Ankara Üniversitesinde fiziksel okyanus bilimi ve deniz biyoteknolojisi bölümlerinde burslu olarak tamamladı. 2007-2015 yılları arasında 2 adet Avrupa Birliği projesinde bilim insanı olarak çalışan Mert halen Hollanda’da Wageningen Üniversitesinde doktora yapmaktadır. Akdeniz ile ilgili; Türkiye Deniz Canlıları Rehberi ve Akdeniz canlılarıyla ilgili bir akıllı telefon uygulaması olan ‘Doğa Rehberi’ gibi işlere imza atmıştır. Türkiye ve Dünyadaki çeşitli dergi ve magazinlere yazı ve fotoğraf sağlamıştır. Doğu Akdeniz bölgesine dair en zengin sualtı fotoğraf ve video stok arşivine sahip olan Mert halen Magma Dergisi Yazar & Fotoğrafçısı olarak çalışmaktadır. Mert ayrıca 2006 senesinde beri freelancer fotoğraf ve video sanatçısı olarak Dünya genelindeki çeşitli ajanslarla ve WWF, Slowfood, Greenpeace, UNDP gibi STK’larla birlikte projeler geliştirmektedir. Günümüze kadar 4 adet fotoğraf sergisi tamamlamış, Hollanda TV’sinde VPRO, NTR ve Türkiye’de İz TV, Yaban TV kanallarında yayınlanan belgesellerde çalışmıştır. Sanatçı, yurt içi ve yurt dışında pek çok festivalde gösterilen ödüllü İRME-2014 (Kısa film, Akdeniz’in sünger dalgıçları) & LÜFER-2017 (uzun metraj belgesel) adlı çalışmalara imza atmıştır. Mert bu günlerde mercan resiflerinin problemleri, iklim değişikliği ve mercan restorasyonu üzerine bir belgesel üzerinde ve 10 senedir çektiği modelli sualtı fotoğraflarından oluşan bir sergi çalışmaktadır.

Bir belgesel bir balığın soyunu kurtarabilir mi?

İlk gösterimi !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’nde yapılan Lüfer Belgeseli, Türkiye’de tek bir balığa adanmış ilk belgesel olma özelliği taşıyor. Lüfer belgeseliyle ilgili Mert Gökalp ile görüştük.

Tamamını Okuyunuz.

Lüferi Yok Etmek İçin Elimizden Geleni Yapıyoruz.

Denize ve deniz canlılarına tutkun Mert Gökalp "Lüfer" adlı belgeseliyle nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıya olan lüfer balığına dikkat çekiyor.

Tamamını Okuyunuz.

Bakalım Bu Belgesel Lüferi Kurtaracak Mı?

“Bir belgesel, bir balığın soyunu kurtarabilir mi?” mottosunu taşıyan “Lüfer” belgeselinin yönetmeni Mert Gökalp “Bu balığın sembollüğünde tehlike altında olan birçok balığa dikkat çekmek istedim. Faydası olacak mı, hep birlikte göreceğiz” diyor.

Tamamını Okuyunuz.

Nesli Tükenme Tehlikesi Yaşayan Lüfer, Belgesele Konu Oldu

İstanbu'un simgesi lüferin belgeseli çekildi.

Tamamını Okuyunuz.

Türkiye'de Tek Bir Balığa Adanmış İlk Belgesel

İstanbul, dev mavi yüzgeçli orkinos ve büyük beyaz köpekbalıklarını kaybettikten sonra şimdi de boğazın prensi Lüfer'i kaybetmek üzere.

Tamamını Okuyunuz.

A Must Watch Documentary About Bluefish In Turkey

Until the 1980s dolphins were mercilessly fished in the Marmara Sea and the Black Sea

Tamamını Okuyunuz.

Lüfer Belgeselinden Etkileyici Bir Fragman

Mert Gökalp'in yönetmenliğini üstlendiği "Lüfer" belgeselinden yeni bir fragman görücüye çıktı.

Tamamını Okuyunuz.

Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam

Sevgili Bora Kabatepe ile Açık Radyo'da Bluefish belgeselimiz ve Lüfer üzerine yaptığımız keyifli sohbet...

Tamamını Okuyunuz.

UNESCO Gelip İstanbul Boğazına El Koyacak

UEFA İstanbul Boğazına el koydu(!)
Hürriyet'ten Ateş Bakan'ın Bluefish belgeseli üzerine yazısı

Tamamını Okuyunuz.

Cumhuriyet'ten Sevgili Hazal Ocak Bluefish Belgeseli Yazdı

Deniz biyoloğu Mert Gökalp'in çektiği "Lüfer'in Yolculuğu" belgeseli yok olmaması için çabalamamız gereken balığın hikayesini anlatıyor

Tamamını Okuyunuz.

İstanbul Deniz Hali'nde Her Türlü Kaçak Avlanan Balık Satılıyor!

İstanbul Deniz Hali'nde her türlü kaçak avlanan balık satılıyor! Sevgili Melis Alphan Bluefish belgeseli üzerine yazmış.

Tamamını Okuyunuz.

Lüferin Macerası Belgesel Oldu

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nde, İstanbul Boğazı'nın sembol balığı lüfer için de bir film gösteriliyor.

Tamamını Okuyunuz.

Lüfer Boğazın Prensi

Mert Gökalp'le Kuzguncuk'ta bir Ekim öğle sonrası yüzyüze gelene dek, iki belki üç kez telefonda konuşmuş, bir sürü buluşma planlamış ancak bir araya gelememiştik.

Tamamını Okuyunuz.